22 Mart 2015 Pazar

Peyzaj Bitkileri ve Özellikleri - Arş. Gör. Erdi Ekren

Merhaba!

Günün kitap önerisi Kitap Mimarı'ndan ziyade, Süs Bitkileri Yetiştiriciliği mezunu bir Peyzaj Mimarlığı öğrencisinden geliyor, buyursunlar efendim ^^


Peyzaj Bitkileri ve Özellikleri
; Ankara Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümü mezunu ve Sütçü İmam Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi olarak akademik çalışmalarına devam eden Erdi Ekren hocamız tarafından hazırlanmış.

Angiospermae - Kapalı Tohumlular olarak adlandırdığımız ve peyzaj uygulamalarında sıkça karşımıza çıkan 146 bitkiyi içeren bir kitap Peyzaj Bitkileri ve Özellikleri.

Kapalı tohumlu bitkilerin teşhisinde elden düşürülmeyecek bir kaynak olacak niteliğe sahip kitapta bitkilerin; tomurcuk, çiçek, meyve ve tohum gibi farklı dönemlerinde fotoğraflanmış görseller bolca yer alıyor. Bir bitkiye dair görsel materyale çokça ulaşabiliyor olmak özellikle bitki teşhisi konusunda acemilik yaşanan dönemlerde oldukça faydalı. Kitap yorumu harici bir öneri getirecek olursam internette yer alan görsellerin tür ayrımının doğru olduğundan emin olmak da ne yazık ki her zaman mümkün değil.

Peyzaj Bitkileri ve Özellikleri kitabında kapalı tohumlular; familya, anavatan, Türkiye'deki yayılış alanı, formu, dokusu, boyu, tepe tacı, gövde ve sürgün özellikleri, yaprak özellikleri, çiçek rengi, çiçeklenme zamanı, meyve özellikleri, toprak /ışık/ su isteği ve peyzajda kullanım alanları gibi bilimsel özelliklerini de içeren şekilde ele alınmış.

Peyzaj üzerine önlisans ve lisans eğitimi aldığım dönemlerde kaynak kitap sıkıntısı ile karşılaştım diyemeyeceğim çünkü bu konuda İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nin göz ardı edilemeyecek bir kitap/kaynak arşivi, her yıl yenilenen ders notları mevcut ve ne mutlu ki bize muhteşem hocalardan kitap gibi geçen dersler alabiliyoruz ^^
Fakat bir kitap kurdu olarak kütüphanemin bitkilere dair köşesinin oldukça az sayıda kitap içeriyor oluşu da acı bir gerçek. Kitapçılarda yer alan bir çok bitki kitabının bilimsel açıdan yetersiz oluşu, bitkileri öğrencilere yönelik olmaktan ziyade hobi amaçlı bahçecilikle uğraşan kişilere yönelik ele alışı gibi sebeplerin yanı sıra renkli baskıdan dolayı artan fiyat ne yazık ki öğrenciler için yardımcı kaynak sıkıntısı yaratıyor.

Peyzaj Bitkileri ve Özellikleri kitabı; bitkileri ele alış şekli, görsel materyal zenginliği ve uygun fiyatıyla peyzaj eğitimini önlisans ve lisans öğrencisi olarak yaşamış Kitap Mimarı'ndan tam not aldı!

İçindekiler kısmının Türkçe ve Latince olarak ayrı ayrı düzenlenmiş olması ise inanılmaz sevindirici çünkü bir süre sonra tanınan/bilinen bitki sayısı arttıkça bazı bitkilerin Türkçe bazılarının ise Latince isimleri unutulabiliyor.

Peyzaj Teknikerliği ve Peyzaj Mimarlığı bölümlerinde okuyan meslektaşlarım; kitabı temin etmek için tıklayınız. Kitabın twitter hesabında yer alan örnek sayfaları incelemek için buyursunlar efendim.

Sevgiler ve dendroloji derslerinizde başarılar!

Kitap Mimarı
Ceren KANDİL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder