14 Nisan 2015 Salı

Kitaplar ve Sigaralar - George Orwell

Merhaba!

Hayvan Çiftliği ve Bin Dokuz Yüz Seksen Dört'ün sevilen yazarı George Orwell'ın deneme türünde kaleme aldığı ve SEL Yayıncılık'ın okuyucular ile buluşturduğu Kitaplar ve Sigaralar yorumum için buyursunlar efendim ^^

"Kitaplar, gerçekten de okuyucuların yakınmalarına neden olacak kadar pahalı mıdır?" sorusunun cevabını arayan George Orwell, kitaplara ve sigaraya harcanan parayı kıyaslıyor. Geçimini kitap eleştirmenliği ve sahaflık yaparak sağladığı dönemde kaleme aldığı Kitaplar ve Sigaralar'da yazarın 7 denemesi bulunuyor. 

Günümüzde hala daha tartışılan bir konu kitap ücretleri. Pahalı mı sorusunun cevabı tartışılır. Bir cep telefonuna binlerce lira verebilen insanların "Kitaplar çok pahalı bu yüzden okuyamıyorum" bahanesine de soluksuz gülünür.

Bütçesinin yol ve yemek parası hariç neredeyse tamamını kitaplara harcayan biri olarak kitap ücretlerinin (ciltli, özel basım kitaplar hariç) alınabilir düzeyde olduğu kanısındayım. Kaldı ki bir kitap kurdu kitap indirimlerini takip eder, indirimlerden haberdar olur ve en azından toplu kitap alışverişlerini bu indirim dönemlerinde ya da kitapların daha uygun fiyata temin edildiği fuarlardan alır. Ha bir de şöyle bir durum var hiç bir gerçek kitap severin kitap ücretlerinden yakındığını görmedim. Daha ucuz olsa tabi ki sevineceğiz ama sırf ucuz diye bandrolsüz kitaplara yönelen bir kitap sever tanımadım, tanımak da istemem.

George Orwell'ın kitabında değindiği ve utanmasam altını milyar kere çizmek istediğim konu ise "Bir Kitap Eleştirmeninin İtirafları" denemesinden geliyor...

... Belli konular üzerine derinleşen kitaplarla uzmanlar ilgilenmeli; diğer yandan eleştirmenliğin büyük bir bölümü, özellikle de roman eleştirileri pekala amatörler tarafından da yapılabilir. Hemen her kitap insanda yoğun duygular uyandırabilir; bir okurun tutkulu bir şekilde hoşlanmadıı bir kitap hakkındaki fikirleri dahi sıkılmış bir profesyonelinkilerden kesinlikle daha değerli olacaktır. Ancak, ne yazık ki her editörün bildiği gibi böyle bir düzenleme yapmak çok zor. Uygulamada editör kendini otomatiğe bağlamış eleştirmenler takımına, kendi deyişiyle "kadroluları"na geri dönerken bulacaktır. 

Sanırım kitap bloggerları olarak George Orwell'ın 1946 yılında eksikliğini hissettiği "kadrolu" harici samimi kitap eleştirilerini bizler yapıyoruz ^^  Ne mutlu bize!

George Orwell'ın kitaplara dair düşüncelerini merak eden herkesin okuması gereken bir eser Kitaplar ve Sigaralar. Bir yazarın gözünden kitap okuru olmanın incelendiği Kitaplar ve Sigaralar'ı temin etmek için tıklayınız ^^

Sevgiler...

Kitap Mimarı
Ceren KANDİL

2 yorum: