6 Şubat 2015 Cuma

Deliduman - Emrah Serbes

Tek eksiği üzerinde yer alması gerektiğini düşündüğüm "Toplu taşıma araçlarında okumayınız, kahkaha krizleriniz insanları korkutabilir!" uyarısı olan bir Emrah Serbes kitabı Deliduman...

İletişim Yayınları tarafından okuyucuları ile buluşan ve kısa sürede baskı sayısını arttıran Deliduman okuduğum ilk Emrah Serbes kitabı. Konusu, kişi/kurum ismi vermeden yaptığı eleştirileri, iç ses niteliği taşıyan hayata dair tespitleri ile bünyede Emrah Serbes'in diğer kitaplarını okuma isteği yaratan Deliduman'la toplum içinde fısıltı sessizliğinde konuşan arkadaşımın otobüste girdiği kahkaha krizlerine şaşırdığım bir an karşılaştım. Bana okuttuğu tek bir paragraf ile yol boyunca defalarca kahkaha krizlerine girdik arkadaşımla. Deliduman tam da böyle bir kitap aslında yazar yaptığı mizah dolu eleştirileri ile farkındalık yaratırken bir yandan da gülümsemenize sebep oluyor.

Argo ve sokak jargonu ile süslenmiş eleştirileri, "Mizahın izahı olmaz..." lafını doğrular nitelikteki betimlemeleri ile Deliduman bir solukta okuyacağınız kitaplardan... Henüz okumayanlar için usta kalem Selim İleri'den Emrah Serbes ve Deliduman kitabı ile ilgili kaleme aldığı ve söze "Bütün kıskançlığımla başarınızı kutlamak zorundayım" diyerek başladığı "Emrah Serbes'e açık mektup" isimli yazısını okumanızı tavsiye ediyorum.

Selim İleri'nin "Emrah Serbes'e açık mektup" yazısı için tıklayınız.
Hürriyet Kelebek'te yer alan "Deliduman hakkında her şey.. Kitabı okumuş kadar olun!" yazısı için tıklayınız.

Sevgiler!

Kitap Mimarı
Ceren KANDİL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder