16 Kasım 2014 Pazar

Tuhaf Alışkanlıklar Kitabı

Merhaba ^^

Tuhaf Alışkanlıklar Kitabı, Yitik Ülke Yayınları'nın 126 tuhaf alışkanlık sahibi insanı bir araya getirdiği, okurken gülümseme garantili derleme kitaplarından biri...

"Kendini normal sananlara" ithaf edilen ve Kadir Aydemir tarafından hazırlanan bu birbirinden tuhaf alışkanlıklarla dolu kitabı incelemeye başlamadan önce durup bir düşünün lütfen. En tuhaf alışkanlığınız hangisi? ^^

Ben de her insan gibi (tamam kabul belki normal bir insana göre biraz daha fazla) tuhaf alışkanlıkları olan biriyim. İşin garip yanı bana normal gelen bu alışkanlıklarımın tuhaf olduklarını kız arkadaşlarımla kalmaya başladığımda öğrenmem oldu. Bana göre normal olan şeylerin tuhaf karşılanmasından sonra insanları gözlemlemeye, fırsat buldukça tuhaf olabileceğini düşündüğüm alışkanlıklarımı eşe dosta sorup "Sizce tuhaf mı?" demeye başladım. Aldığım cevaplar benim dünya üzerinde karşılaştıkları en tuhaf insan olduğum yönündeydi...

Bana göre normal olduğunu düşündüğüm fakat tuhaf karşılanan bazı alışkanlıklarım;

♥ Giyinmeye çoraplarımdan başlamazsam giyinemiyorum.

♥ Bazı kitaplarım ve eşyalarım senelerdir aynı yerde duruyorlar, yerleri değişince huzursuz oluyorum.

♥ Kapısı ve perdesi açık olan bir yerde uyuyamam ve kavurucu yaz sıcağında bile üzerimi örterim.

♥ Banyo yaparken 3 defa saçımı 3 defa vücudumu yıkamazsam o banyo olmamıştır tekrar edilmelidir.

♥ Çantamda her şeyin bir yeri var ve bir şeyin yeri değişirse mesela anahtarım başka biri tarafından başka bir göze konulursa onu bulamam.

♥ Mavi tutkunuyum bir şeyin rengi seçilecekse ve mavisi alternatifler arasındaysa o şey mavi olur.

♥ Mavi tutkunu olmanın minik ekstrası üzerimde en azından minik mavi bir şey olmadan dışarı çıkarsam o günüm kötü geçer.

♥ Saçlarımı taramam, düzleştirmem, boyamam, mecbur kalmazsam toplamam. Saçlarımın asi bir ruhu olduğunu düşünmem ve onları ayrı bir kişi gibi düşünmem çok mu tuhaf?

♥ Kitaplarımı ya da bana ait diğer eşyalarımı paylaşamam, paramı alın ama kitabıma eşyama dokunmayın diyenlerdenim.

♥ Stokçuyum. Kitaptan, peçeteye, kalemden, deftere kullandığım her ürünün evde minik bir stoğu var.

♥ Yemek yerken özellikle çeşitli yemeklerden oluşan bir tabakta en sevdiğim yemeği sona saklıyorum. Aynı şekilde az da olsa tükettiğim fast food hamburger menülerinde patatesi bitirmeden burgere geçemiyorum.

♥ Küçükken koklamadan uyuyamadığım kırmızı mendilimi artık koklamasam da saklıyorum onun varlığı bile mutluluk sebebi :D

Bana dair cemiyet içinde paylaşılabilecek normallikteki tuhaf alışkanlıklarımdan seçmelerim bunlar. Aslında tuhaf olduklarını hala daha düşünmüyorum hatta beni ben yapan şeyler bunlar bu yüzden bütün bu alışkanlıklarımı seviyorum :) Mutlu bir insan olmanın tek seçeneği de bu sanırım kendini olduğun gibi kabul etmek ve sevmek.

Gelelim 126 farklı tuhaf alışkanlık sahibi insanın tuhaf alışkanlıkları ile oluşturduğu kitabımıza.

Tuhaf Alışkanlıklar Kitabı'nı suratımda gülücüklerle okudum ve sahip olmadığım diğer tuhaf alışkanlık sahibi insanların var olduğunu bilmek bile beni tuhaf bir şekilde sevindirdi ^^ Kitapta yer alan her bir tuhaf alışkanlık sahibi insanı öncelikle bu alışkanlıklarını paylaşma cesaretlerinden dolayı, bir okuyucu olarak da ortaya okunası ve eğlenceli bir kitap çıkarttıkları için teşekkür ederim.

Kitapta yer alan anlatılar arasında kendimden bir şeyler bulduğum ya da kahkahalar ile güldüğüm çok yazarlı kitapları incelerken oluşturmayı pek sevdiğim "en unutulmaz 5" listem ise şu şekilde:

■ Alper Akdeniz'in kaleme aldığı Serçeparmak keşke bir kaç sayfa daha uzun olsaymış tadı damağımda kaldı yetmedi ^^

■ Ayşegül Erdoğan, Üç Kere Yıkanmazsam Eğer.. ile üç defa yıkanma sebebini bir dönemin klasikleşen pazar gecesi banyosuna bağlamış, haklı olma ihtimalini oldukça yüksek buldum bir doksanlar çocuğu olarak :)

■ Dilek Neşe Açıker, Ağzınıza Mukayyet Olun! ile özellikle toplu taşımada kabus yaşatan ağız şapırtısı vb seslere karşı "Müzik benim koruyucu kalkanım aklıma mukayyet olma aracım." demiş resmen hislerimize tercüman olmuş.

■ Esra Tanrıbilir, Mesleki Hayaller ya da Hayali Meslekler ile beni gülümseten bir diğer yazardı. (imza için teşekkür ederim ^^) Yeni tanıştığınız birini ona en uygun mesleği icra ederken görüyor olmak oldukça eğlenceli olmalı.

■ Serdar Tütün, Ne Okuyorsunuz? 'da yer alan şu paragrafı ile etrafında kitap okuyan insanların okuduğu kitaplara karşı hissettiği merakı harikulade bir cümle ile ifade etmiş;
"Bulduğu kısa bir zaman diliminde kitap okumayı tercih edenler, en saygı duyduğum okuyuculardır ve onlar ilk boşlukta, kendilerini bir kitabın sayfalarına bırakıyorlarsa, o kitap dikkate alınması gereken bir kitaptır ve bende gerekeni yapar ilgilenirim. Her zaman, her koşulda..."

Yazının başında sorduğum "En tuhaf alışkanlığınız hangisi?" soruma hala cevap bulamadıysanız eğer sırf bu sorunuza cevap olması için bile Tuhaf Alışkanlıklar Kitabı'nı keyifle okuyabilirsiniz.

Sevgiler!

Kitap Mimarı
Ceren KANDİL (Soyadımı küçük harfle yazamamam da bir diğer tuhaf alışkanlığım aslında ^^)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder