14 Kasım 2014 Cuma

Pembe ve Yusuf - Canan Tan

Merhaba!

Canan Tan yeni kitabı Pembe ve Yusuf ile geçtiğimiz günlerde okuyucularına yeniden merhaba dedi. Güçlü kalemiyle kendisine hayran bırakan yazarın kitaplarını Canan Tan okuma ihtiyacı duyduğum zaman okumak üzere uzunca bir süre güncel takip etmediğim doğrudur. Kitapları ya da sevdiğim yazarları ihtiyaç halinde okumak üzere saklayan stokçu bir okuyucuyum. Pembe ve Yusuf' kitabında bunu yapamadım. Kitabın ön okuma kitapçığını okuduktan sonra bende yarattığı merak hissine direnemedim ve fuardan bir adet Pembe ve Yusuf kitabı edindim ^^

Canan Tan bizim insanımızı,bizim hikayelerimizi o kadar içten o kadar akıcı anlatıyor ki sayfaları çevirmeye başladığınız an kendinizi oldukça gerçekçi, bir yerlerde yaşanmış ve yaşanmaya devam eden hikayelerin içinde buluyorsunuz. Toplumun kanayan yarası sayılabilecek konu seçimleri ile farkındalık yaratan kitapları okuyucuları için uzun süre unutulmayan / etkisinden çıkılmayan kitaplar arasında yer ediniyor her seferinde. Kısacası Canan Tan yazdığı zaman farklı hayatları hissettirircesine içten ve samimi yazıyor.

Pembe ve Yusuf kitabında; erkek çocuk düşkünlüğü son bulmamış ve çocuğun cinsiyetini babasından aldığından bir haber karısını kız çocuk doğurmakla suçlayan babalardan tutun, "töre" adı altında işlenen cinayetlere, ne yazık ki ülkemizde hala daha kanayan bir yara olan çocuk gelin adı altında her gün bir çok minik bedenin hayatını karartan çocuk istismarına, okuma hakkı elinden sebepsizce alınan çocukların eğitimsiz kalışları da dahil olmak üzere bir çok konuya değinen yazar, soluksuz okunan bir kitapla okuyucularını hüzünlendiren bir farkındalık yaratmaya devam ediyor.

Pembe, kız çocuk olduğu için babası tarafından bir türlü kabullenemeyen ve adeta ismiyle lanetlenen Keder'in pamuklara sararak büyüttüğü tek kızı. Yusuf ise Pembe'nin minik kardeşi. İki kardeş, töre yüzünden yüzü bir türlü gülmemiş, henüz doğduğu gün kederli bir ömre mahkum edilmiş çocuk gelin anneleri Keder'in çabalarına rağmen töreye boyun eğecek mi sorularınızın cevabını bulabileceğiniz Pembe ve Yusuf'u bir solukta okuyacaksınız.

Doğan Kitap imzası taşıyan Pembe ve Yusuf'u imzalı kitaplar koleksiyonunuza ekleyip, Canan Tan'ın sıcak gülümsemesiyle içinizi ısıtmak isterseniz eğer 15 Kasım Cumartesi günü İstanbul Kitap Fuarı'na uğramayı unutmayınız efendim ^^

Keyifle okuyun!

Sevgiler...

Kitap Mimarı
Ceren KANDİL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder