15 Ekim 2014 Çarşamba

Zor İnsanlarla Zorlanmadan Baş Etmek - Özden Aslan

Merhaba!

Kitaplarını büyük bir beğeniyle okuduğum ve takip ettiğim Elma Yayınevi'nin Toplumsal ve Bireysel Gelişim Serisi'nde yer alan Özden Aslan imzalı Zor İnsanlarla Zorlanmadan Baş Etmek kitabını inceleyelim istedim, buyursunlar efendim ^^


Zor İnsanlarla Zorlanmadan Baş Etmek kitabı iş hayatının ucundan kıyısından içinde yer alan/alacak olan herkesin okuması gereken kitaplar arasında. Kitabın içinde yer alan üç öykü, iş hayatınızda karşılaşabileceğiniz ve sizi gerçekten zor durumda bırakabilecek üç farklı "Aman iş yerimden uzak olsun" diyeceğimiz insanları, hayatı içinden gerçekçi örnekler ile işliyor. Kitapta yer alan, tavırları ile kendileri başta olmak üzere, diğer çalışma arkadaşlarını ve hatta koca bir holdingi zor durumda bırakma potansiyeline sahip karakterler Ertelemeci, Terörist ve Benim İşim Değil olarak adlandırılmış.

İş hayatı 24 senede toplasan 4 ay etmeyen halimle bu karakterler ile karşılaşmış olmamı bireysel şanssızlığımdan ziyade Özden Aslan'ın ve Elma Yayınevi çalışanlarının başarısı olarak nitelendireceğim. Karakterler büyük bir özenle seçilmiş.

Yazar kitabında hayatımızın her alanında karşımıza çıkabilecek ve bizi zor durumda bırakabilecek tiplemeleri akıcı bir dil ile öyküleştirirken okuyucuları arasında Ertelemeci karakterde olanları unutmamış ve zaman yönetimine yönelik önerileri ile süslemiş ilk öyküsünü.

Henüz öğrenci olmama rağmen iş yaşamından zor tiplemeleri inceleyen bir kitap okuma sebebim gelecek iş yaşantıma katkı sağlamaktan ziyade hayatın diğer alanlarında karşıma çıkan ve zerre tahammül gösteremediğim Ertelemeci ve Benim İşim Değil'ci insanlar ile nasıl baş edeceğimi öğrenmekti. Zorunlu olmadıkça uzun bir süre bu insanları hayatıma sokmak ya da bu karakterde insanlar ile birlikte çalışmak istemiyorum. Olur da bir gün aynı iş yerinde karşıma çıkarlarsa eğer Zor İnsanlarla Zorlanmadan Baş Etmek sayesinde kendimi nasıl savunacağımı artık biliyorum :)

Kitabın ikinci bölümünde yer alan, ilgimi en çok çeken ve Terörist olarak isimlendirilen öyküde "psikolojik terör" mercek altına alınmış. Bir üniversitede ders konusu olarak işleniyormuş gibi kaleme alınan öykü iş hayatında psikolojik teröre maruz kalan çalışanlara rehber olacak nitelikte ve bence her çalışanın mutlaka okuması gereken bir öykü. İş yaşamınızda karşılaştığınız ve ismini bir türlü koyamadığınız, paylaşılmayan bilgilerden sorumlu tutulma gibi gerçekten sinir bozucu bir kaç madde ile özetlenen bu psikolojik teröre maruz kalma durumu zamanında başıma gelmişti. Zor İnsanlarla Zorlanmadan Baş Etmek ile yollarımız daha önce kesişmiş olsaydı işime devam ediyor olabilirdim fakat şu an "Kitap okuyabileceğim ve gün boyu kitap inceleyeceğim" işimin hayaline o kadar kapıldım ki o işi bulana kadar aramaya devam edeceğim sanırım ^^

Zor İnsanlarla Zorlanmadan Baş Etmek istiyorsanız eğer bu kitabı mutlaka okumalısınız!

Sevgiler...

Kitap Mimarı
Ceren KANDİL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder