23 Haziran 2014 Pazartesi

Berrin - Ercan Akarsu

Merhaba!

Bazı kitaplar vardır ya hani kitabı elinize alır almaz kelimelerin size sunduğu dünyada kaybolur, kitabı bir an bile elinizden düşürmek istemezsiniz. Kitap biter fakat sizde yarattığı duygu seline uzunca bir süre daha kapılıp gidersiniz... İşte öyle bir kitap Berrin! KaNeS Yayınları'ndan çıkan ve Ercan Akarsu imzası taşıyan Berrin'in diğer bir özelliği ise Yeşilçam'ın Sultanı Türkan Şoray'ın yorumladığı ilk ve tek roman olması.Türkan Şoray ismini duyunca aklıma gelen Yeşilçam Sineması'nın bir etkisi olarak kitaba Türk Filmi tadında hafif buruk bir hikaye beklentisiyle başlamıştım. Kitabın ilk sayfalarından itibaren kitap kahramanlarım arasında oldukça farklı duruşu ile yer edinecek Berrin'i ve hayata karşı güçlü duruşunu hayranlıkla okudum. Berrin güçlü bir kadın, hatta o kadar güçlü ki onlarca yaş farkını görmezden gelerek kalbini tüm cesaretiyle üniversite hocasına açmış. Toplumun kadın üzerinde yaratmaya çalıştığı baskılara direnecek kadar güçlü fakat bir ceylan yavrusu ürkekliğinde yaşıyor hayatını Berrin. Aynı kaldırımı paylaştığı adamın hızlı adımlarından korkacağını bildiğinden çantasında kendisini savunabileceği eşyaları eksik etmiyor fakat bir erkek onu evine bırakmak istediğinde "Kendim giderim!" diye kızabiliyor ona kadın olmanın aciz bir şey olarak algılanmasına içten içe kızarak.

Güçlü, ürkek, çekingen kimi zamansa lafını esirgemeyen bir kadın Berrin. İçinin küçük yaşta yaşadığı korkunç olaylar sebebiyle öfke dolu oluşunu görmezden gelirsek bizden biri... Onu çözebilmek psikoloji profesörü sevgilisinin bile başaramadığı bir şeyken kitap boyunca Berrin'i tanımaya çalışmak keyifli bir okuma haliydi benim için ve kitap beklentilerimin oldukça üzerindeydi.

Ercan Akarsu kadın yazarların bile böylesi bir başarı ile işleyemeyeceğini düşündüğüm bir ustalıkla ele almış kadın psikolojisini Berrin romanında. Yabancı dilde kaleme alınmış kitaplardan alışık olduğumuz kitap tanıtım videosu bile hazırlanmış Berrin için. Videoya şuradan ulaşabilirsiniz.

Kitabın konusuna dair herhangi bir ipucu vererek özellikle son bölümlerde yaşayacağınız o dehşet verici şok etkisini yok etmekten korktuğum için konusuna değinmeyeceğim fakat noktası konulmamış sonu ile okuyucuları devam kitabını bekleme eğilimine sürükleyen Berrin'i okunacak kitaplar listenize mutlaka eklemelisiniz. Bu harika okuma keyfinden ve yaşanılmış bir olaydan esinlenerek kurgulanmış Berrin'den kitaplığınızı ve kendinizi mahrum etmeyin lütfen ^^

24.02.15 Tarihli güncelleme: Üsküdar Kitap Fuarı'nda görüşmüş olduğum Kanes Yayınları çalışanlarından aldığım bir habere göre yakın zamanda Berrin'in devam kitabı geliyor!

Keyifli okumalar dilerim,
Sevgiler...

Kitap Mimarı
Ceren KANDİL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder