23 Mayıs 2014 Cuma

Kocan Kadar Konuş

Yoğun bir haftanın acısını okurken eğlendiren, suratınızda gülücükler açtıran bir kitap okuyarak çıkaranlardan mısınız? Kuzenleriniz ve arkadaşlarınızın hatta çirkinlik muskası komşu kızınızın kınası bir bir yakıldı diye evinizde "Evde kalacak bizim kız" paniği mi hakim? Lisans, yüksek lisans, doktora derken erkekler ile ilişkiniz "Şu formu uzatabilir misiniz?" , "Aylık akbil yüklemesi olsun lütfen.", "X Bey size mail atmıştım okuyabildiniz mi acaba?" gibi günlük konuşmalar ile sınırlı kalmış ve yuva kurma hayalleriniz fark etmediğiniz bir şekilde artmışsa eğer okumanız gereken bir kitap var:

Kocan Kadar Konuş ...


DEX sayesinde okurları ile buluşan bir Şebnem Burcuoğlu kitabı Kocan Kadar Konuş ; "çıtır çerez" diye tabir edebileceğimiz kitaplardan. Okuyucuyu sıkmayan, kısa bir sürede okunabilen, uzun betimlemeler saatler süren tasvirler ile içimizi bunaltmayan, okurken kahkahalar attıran oldukça eğlenceli bir kitap ^^

Oyuncak sektörünün bize attığı harika bir kazık olan evcilik oyunu materyalleri ile büyümüş bir neslin halis muhlis Türk kızları olarak haliyle aklımızın henüz ermediği yaşlardan beri "evlilik" hayalleri kurduk. Lise zamanlarımda "Hangi mesleği seçmeyi düşünüyorsun?" sorusuna vereceğimiz mantıklı cevabı bulmak dakikalar sürerken "Yemek takımın nasıl olacak?" diye sorsalar cevabı duraksamadan verebilecek haldeydik hepimiz önce bir bunu kabul edelim ^^ Yazarın kitabında belirttiği gibi "Millete genetik miras olarak mavi göz kalır, bize bu evlenme saplantısı kalmış." arkadaş!

Yazar modern iş kadınlarının kanayan yarası haline gelen "koca" sorununu ve ailemizin yükselen sesi haline gelen "Kızım bir evlense" temennisini  Efsun'un dilinden oldukça eğlenceli bir şekilde anlatmış.

Efsun kitapları ile haşır neşir, işinde gücünde, standart (en yakın arkadaşının Sabahattin Ali olduğunu görmezden geliyorum bu gayet normal bir şey... değil mi yoksa?) bir ev kızı, fakat tek bir sorunu var yaşı 30 ve henüz bir sevgilisi bile yok!

Durumun vahametini yaşayan bilir... Sırasıyla ilkokul, ortaokul, lise derken fakülte arkadaşları birer birer evlenmeye başlamış, iş kolik kızımız nişan, kına, düğün muhabbetinden gına üzerine gına geçirmiş, oturup sohbet edilen eski arkadaşlar çocuklu kadınları yakınında yamacında tutmaya başlamışsa eğer hiç aklında olmayanın bile kafasında "evlenmek" titrek bir mum ışığı gibi yanıveriyor. Sonrasını zaten hepimiz biliyor ve yaşıyoruz buna eminim ^^

Efsun'un hayatında, ailesinde, geçmişinde ve geleceğe dair isteklerinde kendinizden bir çok şey bulacağınızı düşündüğüm Kocan Kadar Konuş'u henüz sıcaklığı geçmeden bir an önce okumanızı tavsiye ederim. "Uzun zamandır kitap okurken bu kadar gülmemiştim" diyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Keyifli okumalar ve ruhu kütük adamların arasında romantik prensinizi bulma konusunda başarılar dilerim ^^

Kitap Mimarı
Ceren KANDİL

4 yorum:

 1. Hemen alıp okuyalım o halde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keyifle okuyun ^^ Yorumlarınızı bekliyorum okuduktan sonra :*

   Sil
 2. Alacak listesine ekliyorum, Çok kabardı ama bu alacak listesi.:)
  http://morlumutfak.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah o listenin sonu gelmiyor hakikaten :) Keyifli okumalar şimdiden, bu tip kitapları çok seviyorum bir oturuşta bitiveriyor listeyi pek işgal etmiyor :)

   Sil