29 Mart 2014 Cumartesi

Özgürlük

Özgürlük kitaplarda oldukça sık ele alınan bir konu. Özellikle özgür olamama durumuna vurgu yapılan bir çok kitap okumuşsunuzdur şüphesiz. Bu gün size özgürlüğü belki de üzerinde hiç düşünmediğimiz bir konu kapsamında ele alan iki perdelik bir tiyatro oyundan bahsetmek istedim.


Özgürlük - Sema FenerÖzgür olmayan bir ortamda özgürlüğün anlamını sorgulayarak okuyucunun dikkatini bu konuya çekmeyi amaçlayan oyunumuz E tipi cezaevlerinden birinde geçiyor. 3 kişilik hücrelerinde müebbet hapis cezalarını sessiz sakin çeken 2 "azılı" suçlunun (Hamza ve Rüstem) hücrelerine getirilen Enis ile bir çok konuyu sorgulamasına tanık oluyoruz ilk perdede. Özgürlük konusuyla ele alınan diğer eserlerden farklı olarak kitabımız tetikçi Hamza'nın kızından gelen bir haber ile adeta boyut değiştiriyor ve ikinci perdede müebbet hapse mahkum bir suçlunun masum kızı için verdiği hayat mücadelesinin hüznü içinde buluyoruz kendimizi.

Oyunda müebbet hapis cezasına, toplumda eleştirilmeden önce yer bulamayan bireylere, E tipi ceza evlerine ve hayati konularda bile senelerce sonuçlanmayıp uzadıkça uzayan davalara dair sizi düşündürecek eleştiriler bulacaksınız.

Özellikle Özgürlük kavramına dair sıkça düşündüğümüz şu günlerde okumanızı tavsiye ettiğim 15 Mart 2014'de okuyucularıyla buluşan kitabı bütün kitapçılarda ve %25 indirimli olarak şuradan temin edebilirsiniz.

Keyifli okumalar...

Kitap Mimarı
Ceren KANDİL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder